Poskytovatel

  • Cíl EUS
  • EU

Jazyk / Sprache

GÜ-RD Koordinierungskonzept Grenzüberschreitender Rettungsdienst

Taktické cvičení integrovaných záchranných složek České republiky a Německa

Konalo se v rámci česko-bavorského projektu „Koncept koordinace a realizace přeshraniční spolupráce zdravotnických záchranných služeb“ – zkráceně „GÜRD“, kterého je naše fakulta autorem i partnerem zároveň.

Cílem cvičení bylo vyzkoušet a na základě zjištěného ještě vylepšit dosavadní velmi dobrou spolupráci záchranných složek na obou stranách hranice.

Scénář byl jasně daný. Do poklidného shromáždění 250 demonstrantů najel neovladatelný kamion, jehož řidič utrpěl při jízdě po dálnici náhlou srdeční příhodu. 15 osob bylo na místě usmrceno, 65 zraněno těžce a dalších 85 lehce. Tato zranění byla perfektně realisticky namaskována. Další desítky osob, které, přestože byly psychicky otřeseny, se snažily svým kamarádům, rodinným příslušníkům a dalším pomoci, ať už vlastními silami, tak za pomoci postupně přijíždějících policistů, hasičů a samozřejmě záchranářů a lékařů. O ně samotné se pak postaral tým posttraumatické intervenční péče.

Na odpočívce se střídaly zoufalé výkřiky o pomoc se sténáním zraněných, pláčem a zvuky veškeré techniky. Na místě zůstala také pod kamion vklíněná vozidla s uvězněnými lidmi, které museli za pomoci techniky vyprostit hasiči, jak z české, tak německé strany. Pro několik těžce zraněných přiletěly také 2 vrtulníky.

Figuranty se staly také desítky studentů naší fakulty, kterým tímto za jejich účast, ale především výborné herecké nasazení a zvládnutí celého náročného dne spojeného často s velkým nepohodlím a strádáním, velice děkujeme. Zároveň velmi oceňujeme, jak profesionálně uplatňovali i při této příležitosti své znalosti získané na naší fakultě.

Fotky z akce jsou dostupné v galerii -ZDE-

Napsali o této akci:

idnes

plzensky kraj

ČT Jihozápad

Nemocnice Plzeňského kraje

HZS

ZAK TV

Modrahvezdazivota.cz

Týdeník Policie

Týdeník Policie

Rozhlas Plzeň

Impuls.cz

Plzeňský deník

Oberfalz TV

Krimi Plzeň

Novinky.cz

Seznam zprávy